Yükleniyor...

Firmalar Promosyon Ürünler Neden Veriyor?

Günümüzde birçok firmalar daha geniş düzeyli müşteri potansiyeline ulaşabilmek adına bazı dönemlerde ürünlerinde promosyon hizmetleri sunabilmektedirler. Bu sayede ticari alanda da kariyerlerini koruma altın alan firmalar, ürünlerinin tanıtımını da promosyon kampanyaları sayesinde kolay ve hızlı bir yoldan sağlayabilmektedirler.

Promosyon Nedir?

Toplumun önemli bir kısmı tarafından hakkında detaylı olarak bilgilerin bulunamadığı promosyon kelimesi, firmaların sıkıntılı dönemler içerisinde gerek kendilerini ve gerekse de satışa sunmak istedikleri ürünleri tüketici kitleye kolay bir şekilde tanıtımlarını yapabilmesi açısından örneğin promosyon kupa gibi ürünleri müşteri kitlesine tanıtabilmektedirler.

Firmalar Promosyon Ürünler Satarken Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Firmaların büyük bir çoğunluğunda maalesef ki promosyon ürünlerin satışı yapılırken farkında olunmadan bazı hatalar yapılabilmektedir.
 • Bu olumsuz durum sonucunda ise, sahip oldukları müşteri potansiyelinde ciddi anlamda azalma meydana gelebildiği gibi, ayrıca ticari alanlarda da ciddi anlamda itibar kaybına uğrayabilmektedirler.
 • Bu bakımdan firmaların ticari alanda varlığını kalıcı olarak devam ettirebilmesi ve sahip olduğu müşteri kitlesini sürekli olarak elinde tutabilmesi açısından promosyonlu ürün satışı yaparken mutlak olarak dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntılar ise şunlardır;

Promosyon Uyguladığı Ürünlerin Kaliteli Olması Gerekiyor

 • Firmalar sadece promosyon uyguladığı ürünlerde değil, üretmiş olduğu tüm ürünlerinde kaliteye mutlak olarak önem vermesi, hatta ilk sırada bulundurması gerekmektedir. Örneğin, günümüzün en fazla gereksinim duyulabilen promosyon powerbank akıllı cep telefonu şarj cihazlarında promosyon uygulaması uygunırken ürünün mutlak olarak kaliteli ve güvenilir olduğuna dair, ilgili satış firması tarafından kullanıcılarına garanti belgesi sunulması gerekmektedir. Bu sayede tüketiciler firmadan pormosyonlu ürünler satın aldıklarında firma tarafından sunulan garanti belgesi kapsamında firmaya güven duyabilmekte ve ürünlerini promosyonsuz olarak da gönül rahatlığı ile satın alabilmektedirler.

Promosyonlu Ürünlerin Yetkili Merci veya Merciler Tarafından Onaylanması Gerekiyor

 • Günümüzde maalesef ki birçok firmalarda satışa sunulan promosyonlu ürünlerin ilgili mercilerin onayı alınmadan tüketiciye sunulmaktadır. Bu olumsuz durumun beraberinde ilgili satış firmasının iş hayatındaki kariyerine ciddi anlamda zarar verebildiği ve sonucunda ciddi anlamda müşteri kaybı yaşayabildiği bilinmektedir. Bu bakımdan firmalar, müşterilerine ve müşteri adaylarına promosyonlu ürünlerin satışını yapmadan önce mutlak olarak ilgili merci veya mercilerden ürün onayı alması gerekmektedir.

Promosyon Uygulaması Yapılan Ürün Hakkında Detaylı Bilgiler Verilmesi Gerekiyor

 • Firmalar örneğin promosyon çanta satışı yaparken, tüketicilere ürün hakkında ayrıca detaylı olarak bilgiler sunmalıdır. Promosyon uygulanan çantanın üretim malzemesi, çantanın üretildiği tarih, çantanın ne gibi özelliklere sahip olduğu ayrıntılar hakkında kullanıcılarına mutlak olarak ön bilgiler sunmalıdır.

Gereksiz Reklamlardan Uzak Durulmalı

 • Firmaların büyük bir çoğunluğu kendilerini ve ürünlerini tanıtmak açısından gereğinden fazlaca reklam yapma gereksinimi duyabilmektedirler. Olumlu gibi gözüken bu durum, gerçek anlamda tüketicinin bunalmasına ve bir zaman sonrasında ise ilgili firmadan uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan kaliteli firmaların gereksinim duymadığı aşırı reklamlar, orta düzeyli firmaların prestij kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu olumsuz faktörden de uzak durulmasında faydalar bulunmaktadır.

Promosyon Uygulanan Ürünlerin Fiyatlarında Ciddi Anlamda Düşüş Oluşturulmamalı

 • Birçok firmalar promosyon uyguladığı ürünlerinin daha hızlı bir biçimde satılabilmesi açısından ilgili ürünlerinin fiyat tarifelerinde ciddi anlamda düşüş yapabilmektedirler. Tüketici açısından olumlu bir durum olan bu durum, gerçek anlamda firmaların zarar görmesi ile sonuçlanabilmektedir. Çünkü, piyasada aynı ürünleri promosyonlu olarak satışa sunan diğer firmalar, tüketiler tarafından fark edildiği takdirde, düşük fiyatlar uygulayan firma veya firmalara karşı güven duyamaz duruma gelebilmektedirler. Bu bakımdan firmaların promosyonlu ürünleri tüketicileri ile buluşturmadan ilk olarak diğer firmaların aynı ürünler hakkında ne gibi fiyat tarifeleri uyguladığına bakılmasında faydalar bulunmaktadır.

Promosyonlu Ürünler Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Promosyonlu ürünler satın almanın tüketiciler açısından elbette ki birçok avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

Tüketicilerin Promosyonlu Ürünlere Daha Düşük Ücret Ödemesi

 • Firmalar tarafından müşterilerine sunulan promosyonlu ürünlerin tüketicilere sağladığı faydalardan ilki, tüketicilerin promosyonlu ürünlere daha düşük ücret ödemesidir. Bu sayede piyasada satışa sunulan aynı ürün promosyonlu diğer bir deyişle, fiyat tarifesinde indirim kampanyalı olarak satın alındığından daha düşük fiyattan satın alınmaktadır.

İlgili Satış Firmasına Güven Duyulması

 • Tüketicilerin promosyonlu ürünler satın alması, beraberinde ürünü satan firmaya da güven duymasını sağlamaktadır. Bu durum da firma müşterileri açısından ve firma açısından avantaj sağlamaktadır. Promosyonlu ürün veya ürünler satın aldığınızda ayrıca ürün kalitesi hakkında da bilgi sahip olabilmektesiniz.

Firmalar Promosyonlu Ürünler Satarken Zarar Ediyor Mu?

Firmalar satışa sunmak istedikleri ürünlerinde promosyon uygulaması uygularken maddi açıdan zarar etmemektedirler. Bu durumun tam tersine firmalar ürünlerinde promosyon uyguladıktan sonra, kısa süreler içerisinde daha geniş ölçekli müşteri kapasitesine sahip olmakta ve promosyonlu ürünlerinin daha ekonomik bir yoldan satışa sunulmasını sağlamaktadırlar. Bu bakımdan promosyon kavramı, firmalar ve müşteriler açısından faydalar sağlayan özel bir ticari kavramdır.

Firmalar Sadece Sıkıntılı Dönemlerde Mi Promosyon Uygulamasına Başvurmaktadırlar?

Firmalar genellikle sıkıntılı dönemler içerisinde daha fazla müşteriye sahip olabilmek ve satışı güçleşebilen ürünlerini daha kolay ve etkili bir yoldan satışa sunabilmek açısından promosyon uygulamasına geçebilmektedirler. Fakat bu durum tüm firmalar açısından geçerlilik teşkil etmeyebilmekte, çünkü bugün dünyanın en kaliteli ve güvenilir firmaları dahi zaman zaman ürünlerinde promosyon uygulamasına geçebilmektedir. Bu bakımdan firmaların ürünlerinde promosyon uygulaması, firmaların kötü bir gidişata sahip olduğu anlamına gelmemektedir.

Promosyonlu Ürünler Her Zaman Satın Alınabilir Mi?

Promosyonlu ürünler her zaman satın alınamamaktadır. Firmalar, zaman zaman promosyonlu ürünlerin satışlarını başta internet dünyasında olmak üzere çeşitli satış kanalları üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu bakımdan promosyonlu ürünler satın almak istediğinizde ilgili firmalar hakkında güncel haberleri düzenli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Promosyonlu Ürünler Nereden Satın Alınabilir?

Promosyonlu ürünler en fazla internet dünyası üzerinden satın alınmaktadır. Ancak promosyonlu ürün satışlarının oldukça geniş bir alanda gerçekleşebildiği unutulmamalıdır. Örneğin, internet dünyası dışında da birçok alışveriş merkezleri ürünlerinde promosyon uygulamasına gidebilmektedirler. Bu bakımdan evinizin konforunda promosyonlu ürünler satın almak istediğinizde internet dünyasını ziyaret edebilir ve internet dünyası dışında ise sokağa çıktığınızda birçok alışveriş merkezleri dış tabelalarından promosyonlu ürün bilgileri okuyabilirsiniz.

Promosyonlu Ürünler Kaliteli Olmaması Durumunda Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

 • İlgili firma tarafından sizlere sunulan promosyonlu ürünün beklediğiniz kalitede olmaması durumunda firmanız ile iletişime geçerek veya ürünü aldığınız satış noktasına bizzat başvuruda bulunarak ücretinizin iade edilmesini talep edebilirsiniz.
 • Bu gibi olumsuz durumlara maruz kalmamanız açısından ürün promosyonu yapan firmayı çok iyi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Unutulmamalıdır ki, kaliteli ve güvenilir firmalar sadece zaman zaman ürün promosyonu yapabilmekte ve kalitelisiz ve güvenilir olmayan firmalar ise daha fazla müşteri kapasitesine sahip olabilmek ve elinde kalan ürünlerini ne pahasına olursa olsun biran önce elinden çkarabilmek açısından kalitesiz ve güvensiz ürün promosyonu yapabilmektedirler.
 • Bu açıdan promosyonu yapılan her ürünü satın almadan önce mutlak olarak ürün ve üretici firma hakkında detaylı bir şekilde ön bilgiler almalısınız.
 • Promosyon ürün veya ürünleri satın almadan önce ürünü ve firmayı tanıtan logonun da bulunmasına özen göstermelisiniz.